All Dergisi | Senin Stil ve Alışveriş Arkadaşın
Güzellik
Yayın Tarihi: 02.05.2020 Kepekten kurtulmanın yolları Dilruba Karaköse

Saç sağlığınızla ilgili en rahatsız edici durumların başında gelen kepeğin önüne geçmek aslında çok da zor değil!

Herkes, sağlıklı saçlara sahip olmak adına birbirinden farklı bakımları ya da uygulamaları güzellik rutinlerine dahil ediyor. Ancak bunun için ilk önce saç derisinden işe başlamak gerekiyor. Kepek ise bir şeylerin yolunda gitmediğinin habercisi. Genetik yatkınlık, alerji ve hassasiyet gibi durumlarda kendini gösteren kepeğin sadece kurulukla ilişkilendirilmesi de pek doğru değil. Yağlı saç derisinde de kepek problemi yaşamak çok olası bir durum. Peki bu durumun önüne nasıl geçilebilir?

Saç derinizin durumunu iyice anlayın

Hafif kuruluk ve buna bağlı olarak pul pul dökülme, gerçek bir kepek sorunu yaşadığınızı göstermiyor aslında. Mevsimsel ya da sık sık ısıya maruz bırakılmış olması da sebeplerden biri olabilir. Ancak seboreik dermatit gibi bir rahatsızlık da yaşıyor olmanız muhtemel. Eğer kızarıklık, aşırı kaşıntı gibi belirtiler varsa mutlaka bir dermatolog yardımı almakta fayda var.

Antifungal içeriklere ağırlık verin

Gerçekten geçmek bilmeyen bir kepek sorunu yaşadığınızı kesinleştirdiyseniz, kullandığınız ürünlerin içeriği çok önemli. Genellikle mantar enfeksiyonlarında kullanılan antifungal içerikler,kepeği azaltmada etkili rol oynuyor.  

Uçucu yağları da deneyimleyin

Güzel kokmalarıyla birlikte biberiye, lavanta, ya da çay ağacı yağı gibi esansiyel yağlar, kepek semptomlarını yatıştırmak için size yardımcı olabilir. Antienflamatuar ve antiseptik özelliklere sahip olan bu tarz yağlar, sadece kepek için genel saç sağlığı için de oldukça faydalı.

Kepek
Kepekten kurtulma yolları
Güzellik
Benzer İçerikler
Güzellik Kepekten kurtulmanın yolları Saç sağlığınızla ilgili en rahatsız edici durumların başında gelen kepeğin önüne geçmek aslında çok da zor değil!
02.05.2020
Son Eklenenler
Güzellik Kilo vermenin yeni adı Kilo veremeyenler ve farklı çözümlerin arayışında olanlar yeni bir teknoloji öneriyoruz.
09.04.2021
Güzellik Cildinize ışıltı katın Yeni mevsime siz de cildinizi yenileyerek girmeye ne dersiniz?
05.04.2021
Güzellik Lily-Rose Depp ile Rouge Coco Bloom koleksiyonu Dudakları nemli tutan uzun ömürlü formülü ile Chanel Beauty yeni koleksiyonunu sundu.
26.03.2021