All Dergisi | Senin Stil ve Alışveriş Arkadaşın
Güzellik
Yayın Tarihi: 10.06.2020 Her an her yerde spor! Dilruba Karaköse

Sporu hayatımıza dahil etmek artık çok daha kolay. Sosyal medya bu noktada büyük bir görev görürken, The Squat Girl’ün yaratıcısı Doris Hofer spora dair bilinmesi gerekenleri anlatıyor.

Evlerde geçirilen günler, en çok sağlam bir egzersiz rutini oluşturmamıza yardımcı oldu. Bu noktada neyi nasıl yapacağımızı öğretmek ise sosyal medyaya düştü. Instagram’da Doris Hofer ya da bilinen adıyla The Squat Girl ise eğitici videolarıyla ön plana çıkıyor. 

Fit ve sağlıklı bir vücuda kavuşmak için temel olarak yapılması gerekenler neler?

Her şeyden önce iş, kararlı olmakla başlıyor. Diyetlerden de vazgeçmek gerek çünkü bir kaç hafta uyguladıktan sonra insanlar yorulup kendilerini mutsuz hissediyor. Spor da beslenme de bir denge içinde olmalı. Benim yöntemimde ü. kural var yer alıyor. Yüzde 80 sağlıklı, yüzde 20 istediklerimizi yiyoruz, her gün spor yapıyoruz ve diyetlerden vazgeçiyoruz. 

İdeal bir vücut için haftada kaç gün spor yapmak gerek?

Tabi ki kişiye ve onun hedeflerine göre değişkenlik gösteriyor ama ben beş gün egzersiz ve iki gün dinlenme tavsiye ediyorum. Mesela ben, hafta içi her gün 45 dakika ağırlık çalışıyorum ve mutlaka günde 10’000 adım atıyorum. 

Sizce her egzersiz her vücut tipine uygun mu?

Vücut tipleri endomorf, mezomorf ve ektomorf olmak üzere üçe ayrılır. Vücut tipi, genetiği, beslenme alışkanlığı ve yapılan egzersize kadar etkilidir. Endomorf vücut yapısına sahip kişiler bacaklar veya sırt gibi uzun kasların bulunduğu bölgeler üzerine yoğunlaşmalıdır. Mezomorf’lar doğaları gereği kalın ve yoğun kaslara sahip oldukları için güçlüdürler. Haftanın beş günü, 30-90 saniye dinlenme aralıklarıyla yapılan setler kaslarının gelişmesine yardımcı olacaktır. Ektomorf vücut tipine sahip kişiler ise ağır kaldırmalıdırlar ki sonuç alabilsinler. Her kas grubu için 8-12 tekrarlı, üç ile beş arası set tamamlamaları tavsiye edebilirim. 

Vücudunda herhangi bir sakatlık ya da rahatsızlık olanlar evde spor yaparken nelere dikkat etmeli?

Mutlaka ve mutlaka önce doktorlarına başvurup spora başlamak için izin almalılar. Spor yaparken de hep vücutlarını dinlemeliler. Kendinizi iyi hissetmezseniz, terleme, kalp sıkışması gibi bir durum olursa egzersizi hemen bırakmalısınız. Bacaklarda ya da çalışılan kas grubunda biraz ağrı hissediliyorsa bu normal bir durum. 

10 ya da 20 dakikalık kısa antrenmanlar da yağ yakmak ya da kilo vermek adına yeterli oluyor mu?

Kesinlikle. Çünkü bir antrenman çok kısa olsa da kendinize bir rutin oluşturuyorsunuz. Her gün spora zaman ayırmanız çok büyük bir adım. Sağlıklı bir yaşam tarzı için belki de en önemli kararlardan biri

Evde egzersiz yapmanın püf noktalarından bahsedebilir misiniz? Nelere dikkat etmek gerekiyor?

Her şeyden önce disiplin lazım çünkü evde bir sürü şey dikkatinizi dağıtabilir. Saat önemli değil, ne zaman vaktiniz olursa o zaman yapabilirsiniz. Ama her gün aynı saatte olursa daha iyi olur. Bir aktivite ne zaman rutine dönerse o zaman çok daha başarılı oluyor. 

Spor yaparken farklı ekipmanlar kullanmak gerekli mi yoksa onlar olmadan da etkili bir egzersiz rutini oluşturabilir miyiz?

Başlamak için bir tek yoga matı gerekiyor. Eğer evde yumuşak bir halı varsa ona bile gerek kalmayabiliyor. İhtiyaca göre dambıl, lastik band gibi basit ekipmanlar kullanılabilir ama şart değil. Vücudun kendi ağırlığıyla da çok etkili antrenmanlar yapılabilir.

Şu sıralar özellikle Instagram’da herkesin nasıl spor yapılacağına dair videolar paylaştığını görüyoruz. Bu noktada insanların yanlış yönlendirildiğini düşünüyor musunuz?

Ben daha hiç kimseye bir şey öğretmeden önce American Council on Exercise’dan Personal Trainer olarak mezun oldum çünkü başka birine bir şey öğretmek istiyorsanız ona göre bir eğitim almalısınız. Bir çok insanın egzersiz hareketlerini yanlış gösterdiğini görüyorum ve açıkçası çok kızıyorum. Çünkü bilgi kirliği oluyor ve insanlar yanlış yönlendiriliyor. Bu günlerde herkes koç, herkes yoga eğitmeni ama gerçekten ciddi bir eğitime katıldı mı yoksa tek bir workshopa mı gitti, hangi kurumdan eğitim aldı bunları araştırmak lazım.

Sizce mutlaka egzersiz rutinine eklenmesi gereken ideal hareketler neler?

Bacak ve kalça için tabi ki de squat... Favori hareketim olduğu için Squatgirl marka ismimi yaptım zaten. Göğüs ve kollar için push-up, karın için ise plank. Bu hareketler bence mutlaka egzersiz rutinine dahil edilmeli. 

Röportaj ALL Mayıs 2020 sayısında yayınlanmıştır.

SPOR
FITNESS
DORIS-HOFER
QUAT-GIRL
RÖPORTAJ
EVDE-KAL
Benzer İçerikler
Moda Sporun vazgeçilmezi Staff Only, beyaz çoraplara yeni bir yorum getiriyor.
06.02.2021
Moda Enerjini yükselt Croptrap, şehirli kadınların tarzını rahat ve özgür tasarımlarıyla birleştiriyor.
11.12.2020
Ünlüler Gossip Girl'e mi dönüyor? Ed Westwick’in Instagram’ından yaptığı XOXO açıklaması herkesi şaşırttı!
16.06.2020
Son Eklenenler
Güzellik Mide Balonu ile kilo verin Kilo veremeyenler ve farklı çözümlerin arayışında olanlara yeni bir teknoloji öneriyoruz.
14.04.2021
Güzellik Kilo vermenin yeni adı Kilo veremeyenler ve farklı çözümlerin arayışında olanlar yeni bir teknoloji öneriyoruz.
09.04.2021
Güzellik Cildinize ışıltı katın Yeni mevsime siz de cildinizi yenileyerek girmeye ne dersiniz?
05.04.2021