All Dergisi | Senin Stil ve Alışveriş Arkadaşın
Güzellik
Yayın Tarihi: 19.05.2020 Bitki bazlı bakım Debora Zakuto

100 bitkisel bazlı Bakuchiol yeni nesil “temiz” anti-aging ürünlerinin yükselen içeriklerinden.

Sağlıklı yaşamın önemi gün geçtikçe artarken birçoğumuz teknoloji sayesinde daha fazla bilgiye ulaşarak tükettiklerimiz hakkında bilinçleniyoruz. Bundan birkaç yıl öncesine kadar kullandığımız bir kozmetik ürününün içeriğini öğrenmek adına (ki bunu çok nadir gerçekleştirirdik) büyüteç ile içindekiler kısmına bakmamız gerekirken şimdi hepimiz birer içerik uzmanı haline geldik. Özellikle de “temiz” içerikler konusunda... Markalar da bu bilinçlenme doğrultusunda yeni geliştirdikleri ürünlerde non-toksik içeriklere yoğunlaşmaya başladı. Retinolün bitkisel formu olarak bilinen “Bakuchiol” da bu içerikler arasında. Yüzde 100 bitkisel bazlı olan bu içerik birçok farklı tedavi edici özelliğiyle şu sıralar anti-aging dünyasının manşetlerinde. 

BakuchIol nedir?

Doğu Asya’da yetiştirilen “psoralea corylifolia” bitkisinden elde edilen ve tarih boyunca geleneksel Hint ile Çin tedavilerde kullanılan bu içerik antienflamatuar, antioksidan ve antibakteriyel olmasıyla dikkatleri üstüne çekiyor. 

Cilt üstündeki faydaları

Babchi tohumu olarak da bilinen Bakuchiol aynı zamanda vücuttaki hücrelerin yenilenmesine yardımcı oluyor. Bu özelliği sayesinde ise kolajen üretimini arttırırken kızarıklıkları, ince çizgiler ve kırışıkları azaltıyor. Üstelik tüm bunları cilt üstünde yan etkisi olmadan gerçekleştiriyor. Ayrıca retinolün aksine hassas ciltler de bu içeriğe sahip bakım ürünlerini rahatlıkla kullanma şansına sahip. 

Nasıl kullanılmalı?

Cildin güneş ışınlarına karşı hassasiyetini arttırdığı için retinol içeren ürünlerin genellikle akşam kullanılması önerilir. Doğal retinol olarak bilinen Bakuchiol içeren ünleri ise hem sabah (nemlendiriciden önce) hem de akşam (bakım serumundan önce) kullanmanız mümkün. Ayrıca Squalane ya da PHAs gibi nemlendirici özelliklere sahip içeriklerle bir arada kullanabilirsiniz. Yapılan araştırmalar 12 haftalık Bakuchiol kullanımının ardından cildin sağlıklı bir ışıltıya sahip olduğu, cildin kaybettiği elastikiyeti geri kazanarak sıkılaştığı, cilt tonu farklılıkları, kırışıklıklar ve ince çizgilerin azaldığı görülüyor. 

Galeri
Son Eklenenler
Güzellik Kilo vermenin yeni adı Kilo veremeyenler ve farklı çözümlerin arayışında olanlar yeni bir teknoloji öneriyoruz.
09.04.2021
Güzellik Cildinize ışıltı katın Yeni mevsime siz de cildinizi yenileyerek girmeye ne dersiniz?
05.04.2021
Güzellik Lily-Rose Depp ile Rouge Coco Bloom koleksiyonu Dudakları nemli tutan uzun ömürlü formülü ile Chanel Beauty yeni koleksiyonunu sundu.
26.03.2021